W poniedziałek, 31 sierpnia 2015 r. do naszej parafii przyjechał niecodzienny Gość, a był nim bp Jan Kot OMI z Brazyli. Przybył na zaproszenie ks. Tomasza, a towarzyszył mu ich wspólny znajomy ks. Michał Haśnik z Kazimierzy Wielkiej. Przed przyjazdem do Kostomłotów bp Kot zwiedził wraz z ks. Tomaszem i ks. Michałem Bazylikę Katedralną w Kielcach. Następnie wszyscy udali się na wizytę do domu biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego.

bpkot

Wizyta w naszej parafii rozpoczęła się od nawiedzenia kościoła parafialnego. Bp Kot podziwiając nasz kościół powiedział, że jest zadbany i dobrze się w nim czuje.

bpkot1

Następnie przed budynkiem plebani spotkał się z parafianami.

bpkot3
Ostatnim punktem była wizyta na plebani (w mieszkaniu ks. Tomasza). Wchodząc na plebanię Ksiądz Biskup spotkał się z naszym ks. Proboszczem Markiem Kwietniem, któremu życzył Bożego błogosławieństwa na nowej parafii.

bpkot4


Bp Jan Kot urodził się w 1962 r. Pochodzi z parafii św. Barbary w Rybniku-Boguszowicach Osiedlu. W 1985 r. wstąpił do nowicjatu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Kodniu n. Bugiem, gdzie 8 września 1986 r. złożył pierwsze śluby zakonne. Studia seminaryjne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze, gdzie 15 czerwca 1991 r. został wyświęcony na diakona i 20 czerwca 1992 r. na prezbitera. Po dwuletniej wikariuszowskiej praktyce duszpasterskiej w Siedlcach w 1994 r. wyjechał na misje do Brazylii. W latach 1995–2000 pracował w Jussarval, następnie w Vitória di Santo Antão, a od 2005 r. był proboszczem parafii Najświętszego Serca Maryi w Campo Alegre do Fidalgo w diecezji São Raimundo Nonato. Zaangażowany był w pracę z młodzieżą oraz w posługę na rzecz ubogich z faweli

23 lipca 2014 r. Ojciec Święty Franciszek mianował o. Jana Kota OMI biskupem ordynariuszem diecezji Zé Doca, która wchodzi w skład metropolii São Luis do Maranhão na północy Brazylii. Diecezja zajmuje powierzchnię nieco ponad 35,1 tys. km2 i jest zamieszkana przez przeszło 330 tys. osób, z których ponad 300 tys. stanowią katolicy. Na jej terenie działa 20 parafii, obsługiwanych przez 25 księży diecezjalnych i zakonnych oraz ponad 20 sióstr zakonnych.

Bp Kot przebywa w Polsce na urlopie. Od 7 września będzie uczestniczył w Rekolekcjach dla biskupów, które odbędą się w Watykanie.